2013. január 5., szombat

Cukormókus


Testüknek hossza 16-21cm között változik, súlyuk 90-150g körüli.
Ausztráliából származik.
Éjszaka aktív, amelyet nagy szeme is jelez. Bátorságuk a fény csökkenésével  növekszik. Társas lény, a természetben  kisebb csoportokban él, otthonunkban is párosával tanácsos tartani, de egyedül is lehet, ha muszáj. Főként gyümölcsökkel táplálkoznak, de egy kevés zöldséget is megesznek(főként uborkát). Lehet adni nekik virág nektárt, mézet, lisztkukacot, joghurtot, lekvárt, diót vagy mogyoróbelet, mindenképpen meghámozva! Nagyon fontos a kalcium számára!
OTTHON: 45cm x 70cm x 90 cm-es ketrec ajánlott. A rácsnak szinterezettnek kell lennie. A ketrecet ne helyezzük olyan helyre, ahol napsütés éri. Lehetőség szerint magasabbra helyezzük a ketrecet, mint amilyen magasok vagyunk mi.
ketrecének tartozékai:
- itató (tál, vagy kisemlősnek való önitató): Az állatkereskedésekben kapható golyós kisállat itató teljesen megfelel a célnak. A mókusok nem piszkíthatják össze a vizet benne, így sokáig friss maradhat. Használjunk több itatót, mert ha az egyik elakad, vagy kifogy belőle a víz, akkor is maradjon még. Illetve veszekedések esetén is jól jöhet több. Azért nagyon fontos ez, mert a cukormókusok gyorsan kiszáradhatnak, és ugyanakkor alvás közben nehezen vesszük észre a problémát. Ugyanakkor mivel egy-egy mókus fogyasztása kevés, és egyszerre több itatót használunk, ezért elég a kicsiket választani.
- etető tálka / tálkák: A rozsdamentes acél tálkák jól használhatóak az ételek tálalására. Könnyen tisztíthatóak, illetve a ketrec falára rögzíthetőek. Célszerű a tálkákat relatíve magasan elhelyezni, hogy a mókusok ne piszkítsanak bele. Külön tálkát tegyünk be a "száraz" eleségnek és a "folyékony" eleségnek, esetleg külön a lisztkukacnak.
- berendezésként behelyezhetünk ágakat, kötelet (kizárólag vastag kötelet, mert egy vékony madzag az állat lábára, nyakára tekeredhet), ülő rudat, flexibilis ülő rudat. nagy mókuskereket.
- biztosítanunk kell hálóhelyet is, ahol nappal nyugodtan pihenhetnek a mókusok. Lehetőleg külön legyen hálóhelyük, bár jó eséllyel együtt fognak aludni. Hálóhelyként több lehetőség is szóba jöhet:
   
odú: A természetben fák odvában laknak. Mi is kialakíthatunk ilyet. Béleljük ki, vagy adjunk nekik egy leveles faágat, hogy ők kibélelhessék. Persze ezt időnként cserélni kell. Vigyázzunk, hogy az utóbbi ne legyen mérgező.
   -
  műanyag házikó mosható szövettel: könnyebben tisztható odúként funkcionál
   -
  zseb: Lévén erszényes állatok nagyon szeretnek zsebben is aludni. A zsebet házilag is elkészíthetjük, ha van némi kézügyességünk.
- szüksége van a körme koptatásához nagyon gyenge csiszolópapírra (a legjobb, ha belefűzik a kerékbe.
- a ketrec aljára nem szükséges alom, de lehet rakni
   -
 forgácsot (a cédrusfa forgácsot pedig mindenképpen kerülni kell, mert izgatja a mókusok bőrét és légutait!)
   - szalmát
   - macskaalmot (figyeljünk arra, hogy a mókusok nem eszik-e meg, mert bélelzáródást okozhat)
   - papír törlőkendőt
   - kutya pelenkát

Tartási hőmérsékletük:  20-32°C, ne legyen huzat, de napfény se nagyon érje!
 
Bébi cukormókus
10 évnél tovább is elélnek!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése